Studenti ze zahraničí - samoplátci
Jako první je třeba učinit rozhodnutí o tom, co, kde a na jakém typu školy v Německu chcete studovat. Na výběr máte cca 20 000 možností studia na celkem asi 400 státem uznaných univerzitách a univerzitách aplikovaných věd (dříve FA – Fachhochschule = vysoké školy odborné).
Obecně lze říci, že každá vysoká škola v Německu má oddělení pro zahraniční studenty (Akademisches Auslandsamt, International Office), kde je možné si nechat v otázkách studia poradit.
Internetové vyhledavače studijních oborů na německých VŠ:
Na veřejných vysokých školách v Německu se nevybírají studijní poplatky. Jediné, co je třeba uhradit, jsou tzv. semestrální příspěvky, které se v závislosti na konkrétní škole pohybují mezi 100 a 350 € za semestr. Na životní náklady student v Německu běžně potřebuje průměrně kolem 900 € měsíčně (jídlo, ubytování, kultura a volný čas apod.). Náklady však mohou být výrazně vyšší nebo nižší podle toho, kde v Německu člověk bydlí.
Občané z České republiky (a obecně ze všech států EU) nepotřebují pro Německo povolení k pobytu ani vízum. Pokud se však v Německu zdržujete déle než tři měsíce, platí pro vás povinnost přihlásit se k pobytu. Studenti musí na příslušném úřadě (Einwohnermeldeamt) doložit, že jsou schopni si studium financovat a že jsou přihlášeni ke zdravotnímu pojištění.
Pro studium v Německu je třeba tzv. Hochschulzugangsberechtigung. V mnoha případech je tímto “oprávněním k přijetí na vysokou školu” maturita. To, zda je závěrečná zkouška ze střední školy platná jako Hochschulzugangsberechtigung v Německu, lze ověřit na stránkách www.anabin.de v sekci “Schulabschlüsse mit Hochschulzugang“. V případě, že závěrečná zkouška z české střední školy není pro potřeby studia na VŠ v Německu dostačující, je třeba, aby uchazeč nejdřív navštěvoval tzv. Studienkolleg a po jeho ukončení složil tzv. Feststellungsprüfung.
Některé německé vysoké školy spolupracují s organizací uni-assist.
Uni-assist je místem, kam zahraniční uchazeči o studium na německé VŠ posílají své přihlášky (v případě, že německá VŠ s uni-assit spolupracuje; v opačném případě se přihlášky v naprosté většině případů posílají přímo na adresu konkrétní vysoké školy). Uni-assist podklady k přihlášce zkontroluje, zhodnotí, zda jsou v pořádku a uchazeči vystaví tzv. Vorprüfungsdokumentation (VPD). Tento dokument potvrzuje, která vysvědčení (maturita, VŠ-diplomy) uchazeč odevzdal, a popisuje, jakým hodnotám v německém hodnotícím systému odpovídají známky zahraničního uchazeče.
V případě zájmu o studium medicíny, veterinárního a zubního lékařství, farmacie a některých dalších oborů se uchazeč hlásí přes portál www.hochschulstart.de.
Kromě “oprávnění k přijetí na vysokou školu” je v případě zájmu o německojazyčný studijní program třeba doložit znalosti němčiny. Jako tento doklad lze použít různé zkoušky. Např.:
- DSH – Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber
- TestDaF – Test Deutsch als Fremdsprache
- DSD Stufe II – Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz Stufe II
- certifikáty Goethe-Institutu
O podobě přijímacího řízení obvykle rozhoduje samotná vysoká škola. Přijímací zkoušky, jak je známe z českého vysokoškolského prostředí, se na německých VŠ ve většině případů nekonají. Kandidát je zpravidla posuzován podle předepsaných dokumentů, které odevzdal. Na uměleckých školách v Německu se však setkáme s prezenčními talentovými zkouškami. Nicméně obecně platí, že je třeba informovat se přímo u konkrétní VŠ (zahraniční oddělení, webové stránky školy), jaké má škola na uchazeče požadavky.
U některých studijních oborů existuje tzv. Numerus Clausus (NC). Jedná se o opatření, které omezuje počet přijímaných studentů v případě, že je uchazečů více, než vypsaných studijních míst.
Dokumenty, které jsou obvykle pro přihlášku ke studiu v Německu potřeba:
- úředně ověřená a oficiálně přeložená kopie maturitního vysvědčení
- doklad o znalosti jazyka
- pasová fotografie
- kopie cestovního pasu
- ověřené kopie vysokoškolských diplomů (pokud již uchazeč nějaké má)
Kromě těchto dokumentů je třeba počítat s tím, že bude uchazeč muset odevzdat svůj životopis a motivační dopis.
Přihláška ke studiu může být přijata pouze v případě, že je KOMPLETNÍ A ODEVZDANÁ V ŘÁDNÉM TERMÍNU!
Pokud výběrové řízení proběhne úspěšně, obdrží uchazeč tzv. Zulassungsbescheid. Na základě tohoto dokumentu se uchazeč může na německou VŠ oficiálně zapsat (imatrikulovat se). Student poté dostane studentký průkaz (Studierendenausweis) a potvrzení o imatrikulaci a STUDIUM MŮŽE ZAČÍT!
Informační zdroj: www.study-in-germany.de/de/studium-planen/schritte/