Webseminář: Stipendijní pobyty v německy mluvících zemích

Chystáte se svoje studium obohatit o nějakou zahraniční zkušenost? Baví vás němčina a máte blízko k zemím, ve kterých se němčina používá? Nenechte si ujít webový seminář, který organizuje Dům zahraniční spolupráce. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak studovat např. v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku s podporou nějaké organizace!

Webseminář: Stipendijní pobyty v německy mluvících zemích

od 10 října, 2023, 3:00 PM do 4:00 PM

online přes Microsoft Teams

Pořadatel: DZS

 

Láká vás studium v německy mluvících zemích? Zajímá vás, jak se v rámci studia podívat do Německa, Rakouska nebo Švýcarska a ještě dostat na pobyt nějakou finanční podporu? Pokud zní odpověď na obě otázky ANO, pak je informační webový seminář DZS přesně to, co byste si neměli nechat ujít!

Akce se koná v úterý 10. října 2023, online v Microsoft Teams.

Je třeba se předem registrovat! To můžete učinit do 8. října ZDE.

Co vás čeká?
Provedeme vás širokou a pestrou nabídkou programů AIA, AKTION a CEEPUS. Do agendy AIA spadají i informování o stipendiích DAAD. Letos je nabídka DAAD o poznání rozmanitější než v posledních letech – nenechte si proto tuto online informační akci ujít! Těšit se můžete kromě prezentací i na příklady dobré praxe.

Pokud se rozhodnete 10.10. v 15 hodin připojit, nebudete litovat 🙂

Těšíme se na vás!!!

Inzeráty německých vysokých škol

International Bachelor´s Programmes at Fulda University of Applied Sci...

Bachelor’s programmes in Engineering and Technology, Business or Health with a focus on practice-oriented learning fully or partially taught in English!

Více

Discover the top-ranked International Graduate Programs at RPTU Univer...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau. Application Deadline: Apr 30 & Oct 31

Více

International programmes at TH Rosenheim - study in English!

Do you want to study in one of Germany’s most attractive regions? Find out more about our English-taught study programmes.

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Brighten your future with a Master’s in Optics & Photonics at KSOP in ...

Brighten your future with a Master’s in Optics & Photonics at KSOP in Karlsruhe, Germany. 2-year M.Sc. program taught in English. Graduates excel in Ph.D. studies or industry. Apply by September 30...

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers.

Více

B.Sc. in Computer Science: Start studying in English language, switch ...

You are interested in new technologies, enjoy solving problems and working in interdisciplinary teams? If you also have basic German language skills, our Bachelor in Computer Science is the right choi...

Více

Fulda University introduces new English-taught Master´s programme “Dat...

In addition to the already very successful English-taught Master´s programme “Global Software Development” you can soon join “Data Science” and shape the future of the world.

Více
1/9

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: info@daad.cz