Inhalt

Webseminář: Stipendijní pobyty v německy mluvících zemích

Chystáte se svoje studium obohatit o nějakou zahraniční zkušenost? Baví vás němčina a máte blízko k zemím, ve kterých se němčina používá? Nenechte si ujít webový seminář, který organizuje Dům zahraniční spolupráce. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak studovat např. v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku s podporou nějaké organizace!

Webseminář: Stipendijní pobyty v německy mluvících zemích

od 10 října, 2023, 3:00 PM do 4:00 PM

online přes Microsoft Teams

Pořadatel: DZS

 

Láká vás studium v německy mluvících zemích? Zajímá vás, jak se v rámci studia podívat do Německa, Rakouska nebo Švýcarska a ještě dostat na pobyt nějakou finanční podporu? Pokud zní odpověď na obě otázky ANO, pak je informační webový seminář DZS přesně to, co byste si neměli nechat ujít!

Akce se koná v úterý 10. října 2023, online v Microsoft Teams.

Je třeba se předem registrovat! To můžete učinit do 8. října ZDE.

Co vás čeká?
Provedeme vás širokou a pestrou nabídkou programů AIA, AKTION a CEEPUS. Do agendy AIA spadají i informování o stipendiích DAAD. Letos je nabídka DAAD o poznání rozmanitější než v posledních letech – nenechte si proto tuto online informační akci ujít! Těšit se můžete kromě prezentací i na příklady dobré praxe.

Pokud se rozhodnete 10.10. v 15 hodin připojit, nebudete litovat :-)

Těšíme se na vás!!!

Inzeráty německých vysokých škol

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více
1/14

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD