Inhalt

O nás

Blick in eine Gasse der Prager Altstadt.
© iStockphoto

DAAD je sdružení německých vysokých škol se sídlem v Bonnu a v Berlíně. V 15 zemích světa je zastoupeno pobočkami. Na více než 50 místech na všech kontinentech DAAD reprezentují Informační centra a Information Points. V České republice DAAD působí od roku 1963. V roce 2000 bylo v Praze založeno Informační centrum (dnešní Information Point Praha).

DAAD-Information Point Praha

Information Point Praha

DAAD IP Praha poskytuje informace o studiu a výzkumu v Německu, o stipendiích DAAD i jiných organizací a poradí Vám, jak naplánovat studijní nebo výzkumný pobyt.

Více
Auf einem aufgeschlagenen Buch liegt eine Brille.

Aktuální informace

Chcete vědět, co se u nás děje? Zajímáte se o vysoké školství a studium a výzkum v zahraničí? Zde najdete aktuální informace, které souvisejí s činností DAAD Česká republika.

Více
Icon eines weißen Kalenderblatts auf blauem Grund

Akce

Zde najdete informace o aktuálních i uplynulých akcích, kterých se DAAD v České republice účastní. Některé pořádáme my sami, některé organizujeme ve spolupráci s našimi partnery.

Všechny akce
Icon eines weißen Briefumschlags in dem ein weißer Zettel mit E-Mail/at-Symbol steckt auf blauem Grund

Kontakt

Zde najdete bližší informace o tom, kde IP DAAD sídlí a jak nás nejlépe najdete.

Více
Fahnen mit dem DAAD-Logo vor der Außenfassade der Zentrale in Bonn.

O DAAD

DAAD spojuje lidi a vědu - jak ukazuje krátký pohled do historie organizace. Sdružení DAAD bylo založeno z iniciativy jediného studenta v roce 1925 ve městě Heidelberg a dnes se řadí k nejvýznamnějším organizacím poskytujícím stipendia pro mezinárodní výměnu studentů a vědců.

Více
Eine Hand nimmt ein Tablet aus einem Bücherregal in der Bibliothek.

Ke stažení, publikace

Zde najdete základní informační materiály DAAD Česká republika v elektronické podobě.

Více

DAAD ČR na YouTube

Natočili jsme pro vás několik videopříspěvků, v nichž představujeme kancelář DAAD IP Praha a činnost organizace DAAD v České republice. Dále na našem YouTube-kanálu najdete videa na téma studium a výzkum v Německu. Videopříspěvky průběžně doplňujeme. Chcete se podívat? Pak pokračujte zde.

Vice

Inzeráty německých vysokých škol

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více
1/14

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD