Inhalt

Aktuální informace

 

 • Stipendia Green Hydrogen (GH2)

  Nová výzva pro podávání žádostí o stipendia Green Hydrogen je tady! Přihlaste se a staňte se studenty magisterského studia v Německu v oblasti GH2. Deadline již 10. dubna 2024! 

  Více
 • Deutsch attrAKTIV 2024

  Aktivní němčináři dokážou pro své žáky připravit pestrou výuku! Chcete se stát takovým učitelem? Máme pro vás akci, která vám v tom pomůže! Tým Deutsch attrAKTIV 2024 se těší na vaše přihlášky!

  Více
 • Testy onSET v ČR - JARO 2024

  Lektoráty DAAD v ČR vypisují termíny testů onSET. Tyto testy mohou uchazeči o stipendia DAAD přiložit k žádosti jako platný jazykový doklad. V tomto příspěvku budeme postupně zveřejňovat informace k testům v jednotlivých městech.

  Více
 • PRAGESTT 2024

  I v tomto roce se uskuteční mezinárodní konference mladých germanistů s názvem PRAGESTT. Konference vznikla roku 2009 při ÚGS FF UK a je platformou pro mladé germanisty, kteří zde mohou představit výsledky svých projektů.

  Více
 • Nabídka pro školní třídy: DAAD + GI

  Učíte se němčinu na základní nebo střední škole? Nebo třeba němčinu vyučujete a hledáte pro své studenty aktivity, které jsou s Německem a němčinou spojené? Už jste někdy navštívili budovu Goethe-Institut v Praze? Ještě ne? Tak to je nejvyšší čas se přijít podívat a využít pestrou nabídku Goethe-Institutu a DAAD!

  Více

Archiv

Inzeráty německých vysokých škol

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více
1/14

Kontakt

 • DAAD Information Point Praha

  c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
  E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD