Inhalt

PRAGESTT 2023

V termínu 24.-25. března 2023 se koná další, tentokrát již dvanáctý, ročník mezinárodní studentské germanistické konference PRAGESTT! Máme radost, že konference proběhne letos v prezenčním formátu.

Pragestt 2023

od 24 března, 2023, 8:00 AM hod. do 25 března, 2023, 9:00 PM hod.

FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1

Pořadatel: Ústav germánských studií FF UK Praha

Mezinárodní konference PRAGESTT byla založena před dvanácti lety při Ústavu germánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Jedná se o otevřenou platformu pro mezinárodní vědeckou výměnu mladých germanistů. Konference se pravidelně účastní germanisté z několika kontinentů, kteří v jejím rámci prezentují mimo jiné výsledky svých bakalářských, magisterských a dizertačních projektů.

ZDE [PDF 281,61 KB] najdete předběžný program konference Pragestt, který organizátoři pravidelně aktualizují.

V rámci konference se představí i Information Point DAAD v Praze, jakožto jeden z partnerů, s příspěvkem “Research in Germany. DAAD-Stipendien für DoktorandInnen und junge WissenschaftlerInnen”. Pokud vás tedy zajímají stipendijní nabídky DAAD pro mladé vědce, přijďte v pátek 24. března 2023 ve 12:00 hodin do místnosti 300 v hlavní budově FF UK na Náměstí Jana Palacha.

Aktuální informace, ale i shrnutí uplynulých ročníků najdete na webu konference ZDE.

Důležitá informace pro všechny zájemce, kteří se nestihli přihlásit s příspěvkem, nebo pro ty, kteří se prostě jen chtějí přijít podívat: pasivní účast na konferenci je možná bez předchozí registrace a je ZDARMA!

Inzeráty německých vysokých škol

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více
1/14

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD