Inhalt

Deutsch attrAKTIV 2024

Aktivní němčináři dokážou pro své žáky připravit pestrou a zajímavou výuku! Chcete se stát takovým učitelem? Máme pro vás akci, která vám v tom pomůže a zprostředkuje vám informace a dovednosti, které se vám budou pro vaše povolání hodit! Tým Deutsch attrAKTIV 2024 se těší na vaše přihlášky!

Deutsch attrAKTIV 2024

od 11 dubna, 2024, 10:00 AM do 5:00 PM

Goethe-Institut, Masarykovo nábř. 32, Praha 1

Pořadatel: Goethe-Institut a DAAD IP Praha

více informací zde

 

Goethe-Institut Praha a informační kancelář DAAD v Praze pořádají již podeváté Deutsch attrAKTIV – informační akci pro studenty učitelství němčiny, germanistiky a německé translatologie. Akce je určená všem zájemcům, kteří hledají inspiraci pro své budoucí povolání učitele a chtějí se dovědět víc o možnostech, které se nabízejí v oblasti česko-německých vztahů. Na účastníky čekají workshopy a prezentace, stánky partnerských organizací, spousta nových impulsů a zábavy!

Letos se Deutsch attrAKTIV uskuteční 11. dubna 2024 od 10 do 17 hodin v Goethe-Institutu v Praze.

Přihlásit se můžete prostřednictvím formuláře, který vyplníte a do 2. dubna 2024 (včetně) zašlete jako přílohu e-mailu na adresu deutsch.attraktiv@daad.cz. FORMULÁŘ KE STAŽENÍ ZDE [DOCX 21,20 KB].

Leták ke stažení zde [PDF 147,95 KB].

Plakát ke stažení zde [PDF 237,38 KB].

TĚŠÍME SE NA VÁS I VAŠE SPOLUŽÁKY :-)

Inzeráty německých vysokých škol

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více
1/14

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD