Inhalt

Internationale Alumni stehen auf einer Veranstaltung in Gruppen zusammen und unterhalten sich.
Internationale Studierende sitzen lachend an einem Tisch in der Universität und lernen gemeinsam.

Deutsch attrAKTIV 2024

Aktivní učitelé dokážou pro své žáky připravit atraktivní výuku. Chcete k nim patřit? Přijďte 11. dubna do Goethe-Institutu a zažijte výjimečný den plný nových nápadů a inspirace!

Kontakt

 • DAAD Information Point Praha

  c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1
  Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
  E-mail: infodaad.cz
Standort Bild

Najít stipendium

Aktuální informace

Nová výzva pro podávání žádostí o stipendia Green Hydrogen je tady! Přihlaste se a staňte se studenty magisterského studia v Německu v oblasti GH2. Deadline již 10. dubna 2024! 

Více

Aktivní němčináři dokážou pro své žáky připravit pestrou výuku! Chcete se stát takovým učitelem? Máme pro vás akci, která vám v tom pomůže! Tým Deutsch attrAKTIV 2024 se těší na vaše přihlášky!

Více

Lektoráty DAAD v ČR vypisují termíny testů onSET. Tyto testy mohou uchazeči o stipendia DAAD přiložit k žádosti jako platný jazykový doklad. V tomto příspěvku budeme postupně zveřejňovat informace k testům v jednotlivých městech.

Více

I v tomto roce se uskuteční mezinárodní konference mladých germanistů s názvem PRAGESTT. Konference vznikla roku 2009 při ÚGS FF UK a je platformou pro mladé germanisty, kteří zde mohou představit výsledky svých projektů.

Více
Zobrazit všechny aktuality

Nabídky a služby

 • My GUIDE

  My GUIDE vám pomůže najít vhodný studijní program v Německu. Podle vašeho vzdělání a na základě vašich zájmů najde My GUIDE vhodné studijní nabídky přímo pro vás! Ověřte si své možnosti přijetí a kontaktujte svou vysněnou vysokou školu v Německu!

  MyGuide
 • Die Außenfassade der Universität Karlsruhe.

  Spolupráce s vysokými školami

  Vysoké školy v Německu a po celém světě udržují mezinárodní kontakty s partnerskými institucemi. DAAD podporuje svou nabídkou stipendií německé vysoké školy v budování těchto mezinárodních kontaktů.

  Více
 • Internationale Alumni stehen auf einer Veranstaltung in Gruppen zusammen und unterhalten sich.

  Nabídky pro bývalé stipendisty

  DAAD považuje ukončení úspěšného stipendijního pobytu za začátek dlouholeté spolupráce se svými bývalými stipendisty. Naším cílem je podporovat kontakt mezi bývalými stipendisty navzájem i jejich další kontakt s organizací DAAD, ať již formou podpory při zakládání spolků bývalých stipendistů či širokou nabídkou dalších stipendijních programů.

  Více

Inzeráty německých vysokých škol

1/14

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více