Akademická sféra a navazování kontaktů

Studierende auf dem Gang einer Hochschule.
© DAAD/Himsel/Ausserhofer

Smlouvy o spolupráci mezi vysokými školami z Německa a vysokými školami ze zahraničí podporují akademickou výměnu studentů a profesorů, zároveň také přispívají k realizaci společných vědeckých projektů. Přesto je v současné době v oblasti navazování spolupráce na poli nejrůznějších vědeckých oblastí ještě skryt velký potenciál.

Německé univerzity: silný partner

Německo je mezi studenty jednou z nejoblíbenějších zemí na světě. Německé vysoké školy jsou uznávané především díky inovativnímu přístupu, dlouholeté tradici a podpoře mezinárodní spolupráce.

Německý vysokoškolský systém je mnohotvárný. Etablovaly se zde tři typy vysokých škol: univerzity, vysoké školy odborné orientující se na praxi a umělecké vysoké školy. Většina vysokých škol je financována z veřejných prostředků a je podřízena dohledu jednotlivých spolkových zemí. Více informací naleznete v portálu Hochschulkompass (pouze německy a anglicky).

Kroky k navázání spolupráce s německými univerzitami

Krok 1: Stanovení cílů spolupráce vysokou školou ze zahraničí

Na začátku je třeba stanovit cíle spolupráce:

 • Obory, kterých se spolupráce bude týkat, vybraná společná témata německé a zahraniční instituce.
 • Akademický stupeň (studenti, vědci a/ nebo vysokoškolští učitelé).
 • Cíle, např. zvýšení počtu studentů/ německých vědců na zahraniční univerzitě a naopak, rozšíření výuky o on-line systémy německé univerzity, společné vědecké projekty apod.
 • Dosavadní spolupráce, na jejímž základě vzájemné partnerství univerzit staví, např. již stávající smlouvy, návštěvy či pobyty studentů, vědců a vyučujících.
 • Časové období, na které je realizace vzájemné spolupráce plánována.

Pro vytvoření zajímavého projektu spolupráce je důležitým závěrečným krokem definování výše uvedených cílů společně s každou z univerzit, se kterou je kooperace plánována.

Krok 2: Najít partnerské instituce v Německu

Existují různé možnosti jak najít vhodnou partnerskou univerzitu. Prvotní kontakt univerzit mohou např. zprostředkovat vědci z vašeho oboru, na které naleznete kontakt v odborných časopisech.  Navázat spolupráci s německou institucí mohou také bývalí stipendisté DAAD či absolventi německých univerzit, kteří mají kontakty na akademickou obec v Německu.

Další možností je využití internetových databází, např.:

 • Hochschulkompass (pouze německy a anglicky): informace a internetové odkazy ke studiu, výzkumu a mezinárodní spolupráci – všechny veřejné či státem uznané vysoké školy
 • Research Explorer (pouze německy a anglicky): přehled výzkumných programů – organizace Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) a organizace Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) ve spolupráci s institucí Hochschulrektorenkonferenz (HRK), která sdružuje více než 23.000 německých vysokých škol a mimouniverzitních pracovišť
 • Study in Germany (pouze německy a anglicky): informační portál DAAD a ministerstva pro školství a výzkum Spolkové republiky Německo (BMBF) – informace o možnostech studia na vysoké škole určené pro studenty ze zahraničí.
 • Research in Germany: informace o finanční podpoře v oblasti inovací a výzkumu v Německu. Nabízí pohled do německého systému výzkumu a možnosti financování v této oblasti

Krok 3: Navázání kontaktu s německou univerzitou

 • Získání kontaktu na kontaktní osobu ze zahraničního oddělení, na vědce či akademiky, se kterými chcete navázat spolupráci, případně na děkana vybrané fakulty.
 • E-mail v angličtině nebo němčině – představení zahraniční instituce, která projevila o spolupráci s partnerskou německou univerzitou zájem, popsání cílů kooperace.
 • Udržování kontaktu s německou institucí, aby mohly být naplánovány kroky další spolupráce.

 

Podpora vysokých škol

Organizace DAAD nabízí celou řadu možností podpory stávajících i vznikajících partnerství mezi německými a zahraničními vysokými školami jak na personální tak na institucionální úrovni.

Další informace naleznete na daad.de-Projektförderdatenbank (pouze německy a anglicky).

DAAD ČR na YouTube

Natočili jsme pro vás několik videopříspěvků, v nichž představujeme kancelář DAAD IP Praha a činnost organizace DAAD v České republice. Dále na našem YouTube-kanálu najdete videa na téma studium a výzkum v Německu. Videopříspěvky průběžně doplňujeme. Chcete se podívat? Pak pokračujte zde.

Inzeráty německých vysokých škol

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

21 International Master & PhD Programs

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31

Více

Technology Management - our English-language university MBA program

NIT Northern Institute of Technology Management, the Business School at the TUHH Hamburg University of Technology. Your chance to make two masters in one year.

Více

Boost your career with the International Master‘s in Project Managemen...

Boost your career. Acquire a German Master’s degree in Data Science & Project Management. Join us at HTW Berlin – On Campus or Online!

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law a...

Excellence in European and International Law. Students from more than 30 nations. Internationally renowned lecturers. Meet the world at the Europa-Institut! Apply now!

Více

Discover the top-ranked International Graduate Programs at Technische ...

19 International Master & PhD Programs at Technische Universität Kaiserslautern Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: www.uni-kl.de/en/international

Více

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Study management in English. Improve your leadership skills. Gain digital know-how. Become part of an international student body. Benefit from many corporate activities, valuable career consultation a...

Více

The Esslingen MBA: Your Key to Success

Join our international master’s programmes for STEM graduates. Hands-on learning, innovative case studies and company visits make our programmes competitive and career-building.

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at TUK – TU ...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers.

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

International Study Programmes at Fulda University of Applied Sciences

Study international Bachelor’s or Master’s programmes in Engineering, Business, Nutrition, Health or Humanities with a focus on practice-oriented learning.

Více

„Energy and digital transformation, health, artificial intelligence – ...

Do you want to study in German? Are you looking for a preparatory programme? Are incredible living conditions, an excellent staff-student ratio, and an international campus important to you? WELCOME ...

Více

Study in English - Live in German(y)!

Upgrade your career with an English-taught MSc or MBA degree from Offenburg University! Your gateway to a qualified job in Germany and around the world!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Start your career in Financial Management at Coburg University!

Are you looking for a new challenge?

Více

TU Berlin’s new podcast: Should I stay or should I go?

In the podcast “Should I stay or should I go?”, three alums of TU Berlin speak about their reasons for staying in Germany or returning home after graduation.

Více

B.Sc. in Computer Science: Start studying in English language, switch ...

You are interested in new technologies, enjoy solving problems and working in interdisciplinary teams? If you also have basic German language skills, our Bachelor in Computer Science is the right choi...

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law a...

Excellence in European and International Law. Students from more than 30 nations. Internationally renowned lecturers. Meet the world at the Europa-Institut! Apply now!

Více
1/20

Kontakt

 • DAAD Information Point Praha

  c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
  E-mail: info@daad.cz