Inhalt

PRAGESTT 2024

© Pragestt

I v tomto roce se uskuteční mezinárodní konference mladých germanistů s názvem PRAGESTT. Konference vznikla roku 2009 při Ústavu germánských studií FF UK a je platformou pro mladé germanisty, kteří zde mohou představit výsledky svých projektů – zejména bakalářských, magisterských a doktorských prací.

Studenti germanistiky z ČR i z jiných zemí se mohou přihlásit se svými příspěvky a v případě úspěchu s nimi pak vystoupit na samotné konferenci, která se koná 26.-27. dubna 2024 v Praze na FF UK.

Do kdy se mohu přihlásit?
Příspěvky se přijímají do 25. února 2024. Přihlašovací formulář najdete zde.

Jaké téma mohu pro svůj příspěvek zvolit?
Příspěvky se mohou týkat těchto oblastí: lingvistika, německá literatura, didaktika (Deutsch als Fremdsprache, Deutsche Sprache und Kultur), translatologie (němčina jako výchozí nebo cílový jazyk), německá literatura v českých zemích.

Kdy se dozvím, zda byl můj příspěvek vybrán?
13. březen 2024 je dnem, kdy se přihlášení od organizátorů dovědí, zda budou moci se svým příspěvkem vystoupit.

Kromě konference samotné čeká na její účastníky i pestrý doprovodný program, který zveřejníme později v rámci tohoto příspěvku.

Organizátoři se těší na vaši účast!

Inzeráty německých vysokých škol

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Více

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Our internationally recognized MBA & Master’s programmes will provide you with the knowledge and tools to conduct business in the global market.

Více

Global Change Ecology (M.Sc.)

Your master’s degree linking natural science perspectives on global change with approaches in social science! Be a part of our international master’s programme and apply now!

Více

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at RPTU in K...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers. https://physik.rptu.de/quantum-master

Více

Elevate your career with us!

Let your career take off! Be part of an emerging university with a cutting-edge Master’s degree in Artificial Intelligence and Robotics (M.Sc.)!

Více

Apply now for the Master’s program in European and International Law (...

Boost your career now and study European & International Law together with students from more than 30 countries.

Více

Discover the top-ranked International Master & PhD Programs at RPTU Un...

21 International Master & PhD Programs at RPTU University of Kaiserslautern-Landau Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: https://rptu.de/international/home

Více

Find Your Master’s Program at TUM Campus Heilbronn

Students at TUM Campus Heilbronn receive a high-quality education at the renowned TUM University of Excellence and extensive support services for their studies.

Více

Elite Master’s Program ASC

Elite M.Sc. ‘Advanced Signal Processing and Communications Engineering (ASC)’: In this research-oriented program, the focus is on individualized student support.

Více

Apply to the TUM Global Postdoc Fellowship at Technical University of ...

The TUM Global Postdoc Fellowship is a funding opportunity for external postdoctoral scientists who are currently residing abroad and would like to start their research at TUM. For 24 months, we will ...

Více

English-Taught B.Eng. Industrial Engineering with Work-Integrated Opti...

Are you fascinated by “technology made in Germany“? Would you like to study and put your newly acquired knowledge to practice by working in a company?

Více

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Více

Engineer Your Future for Success!

Fully English-Taught B.Sc. in Mechanical Engineering (International) in Germany’s Engineering Hub Karlsruhe.

Více

International Master program “Biofabrication” (M.Sc.)

Want to be a game changer in biomedical engineering? The study program Biofabrication is your master plan for a demanding interdisciplinary engineering career.

Více
1/14

Kontakt

  • DAAD Information Point Praha

    c/o Goethe-Institut Masarykovo nábř. 32 110 00 Praha 1 Telefon: +420/224 931 182 / +420/702 142 340
    E-mail: infodaad.cz
Screenshot mapy s označením sídla DAAD